IV Wojewódzkie Dni Pszczelarza w Przelewicach

przez | 1 sierpnia, 2009

Pierwszego września 2007 roku Przelewice miały swój piękny dzień – IV Wojewódzkie Dni Pszczelarza, które następnego dnia były kontynuowane wespół z Archidiecezjalnymi Dożynkami na terenie Pyrzyc. Pogoda dopisała a słońce nie żałowało swoich ciepłych promieni. Impreza rozpoczęła się o godz. 9:00 zbiórką pszczelarzy i pocztów sztandarowych na Placu Folwarcznym, położonym przed główną bramą a za nią pięknym pałacu Ogrodu Dendrologicznego, znakomitego skansenu przyrody, znanego w Polsce i poza jej granicami.

 Następnie w miejscowym kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny odbyła się Msza Święta dziękczynna w intencji Polskiego Pszczelarstwa. Ołtarz z Matką Bożą Częstochowską, obrazem wykonanym z wosku dosłownie tonął w bieli margarytek. Obok ołtarza pięknie prezentował się ul przybrany nawłocią i słonecznikami – pożytkami pszczelimi, a z wosku na złocistym, pokaźnym krążku stała figura Świętego Ambrożego – patrona pszczelarzy. Tuż obok stały poczty sztandarowe: Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Przelewicach oraz Gminnego Koła Pszczelarzy w Łobzie.

Na początku nabożeństwa pszczelarze poszczególnych miejscowości przekazali kościołowi produkty pszczele zostawiając je na ołtarzu jako wotum dziękczynne. Równocześnie zabrzmiała „Pieśń Pszczelarzy” na melodię „Pod Twą obronę…”, w której dziękowano Panu Bogu – Stwórcy Świata za opiekę nad pszczołami, za dary pracowitych pszczół, prosząc Pana Boga o obronę pasiek od chorób głodu i klęski oraz osłonę swoja dłonią pszczelarzy.

Mszczę Świętą celebrował Ksiądz Kanonik Zygmunt Wowszczak z Pobierowa wraz z miejscowym Księdzem Proboszczem Romanem Dudko. W homilii ksiądz kanonik, który jest znanym pszczelarzem poruszył problemy polskiego współczesnego pszczelarstwa, które w tych trudnych przejściowych czasach zdało egzamin na medal, oddając gołd polskim pszczelarzom. Podkreślił o ich pięknej tradycji przywiązania do polskiej ziemi, bohaterskiej, ciężkiej pracy, dzięki której wielokrotnie powiększają się plony naszych pól, ogrodów, sadów, oraz jako producentach wspaniałych, zdrowych produktów pszczelich. Nawrócił do Biblii, w której 34 razy padło słowo „miód”, a w nowym jej wydaniu 5 razy. Mówił o pięknej tradycji polskiego bartnictwa, którego członkowie byli wzorem moralnym i religijnym dla otoczenia oraz byli zwolnieni od przysięgi w sądach.

Utalentowana skrzypaczka z Domu Kultury w Pyrzycach pani Diana Domagała urzekła swoim wykonaniem „Ave Maryja” Jana Sebastiana Bacha.

O godz.11,00 Wójt Gminy Przelewice pan Marek Kibała oficjalnie otworzył imprezę.

Po jego wystąpieniu prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy pan mgr Mieczysław Ukleja uhonorował wysokimi odznaczeniami zasłużonych pszczelarzy dla naszego regionu.

Przyznano 22 Brązowe Odznaki, 13 Srebrnych, 7 Złotych, 6 Dyplomów uznania oraz 2 Medale Ks.dr Jana Dzierżonia jako najwyższe odznaczenia w pszczelarstwie polskim.

Plac Folwarczny prezentował się pięknie przystrojony w barwne kolory, wypełniony pszczelarzami, w tym pszczelarzami – członkami Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz gośćmi z bliskich i odległych miejscowości województwa zachodniopomorskiego. Barwne stoiska i stragany były oblegane zainteresowanymi, a miody miały piękne kolory w zależności od swojego pochodzenia, które można było podziwiać i degustować do woli.

Obok stało mleczko pszczele, pyłek, propolis, preparaty z jadem pszczelim . Przyciągały wzrok wyroby z wosku : świece, miniaturowe uliki, pszczółki, obrazki z wizerunkami świętych, w tym Matki Bożej Częstochowskiej oraz misternie wykonane figurki świętego Ambrożego – patrona pszczelarzy. Zwiedzający w oszklonym ulu mogli obejrzeć pracowite pszczółki na ramkach miodu i pierzgi oraz fragmenty propolisu. Zachęcały miody pitne, które od wieków cieszą się swoimi walorami w kraju i na świecie. Stoisko a wikliniarskimi wyrobami w kolorach złocisto-czerwonych zachwycało zwiedzających. Nie zabrakło literatury oświatowej,. Do stoiska, gdzie bito okolicznościową monetę ustawiło się dużo chętnych. Na skansenie uli różnej budowy można było je oglądać bezpośrednio i zaglądnąć do wnętrza bez zbędnego strachu. Na scenie pod otwartym niebem miejscowe zespoły wokalno- muzyczno- taneczne cieszyły oko i ucho. W obszernym pomieszczeniu, przeznaczonym na oranżerię, przylegającym do Placu Folwarcznego goście z dużym zainteresowaniem oglądali wernisaż malarstwa członków Domu Kultury w Pyrzycach. Nie można było pominąć wystawy mikrofilmów Moniki Sobczyńskiej.

O godz. 13,00 Wójt Gminy Przelewice Pan Marek Kibało wraz z prezesem Gminnego Koła Pszczelarzy panem Olgierdem Kustoszem w restauracji „Magnolia” wydali obiad dla gości, którzy szczególnie zasłużyli się polskiemu pszczelarstwu.

Po krótkiej przerwie w sali konferencyjnej Ogrodu Dendrologicznego wypełnionej pszczelarzami odbyła się konferencja poświęcona aktualnym problemom pszczelarstwa. Otworzył konferencję prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy pan mgr Mieczysław Ukleja, który serdecznie witał przybyłych, a przy okazji otrzymał braterskie pozdrowienie na piśmie z życzeniami owocnych obrad od prezesa Polskiego Związku Działkowców Okręgu Zarządu w Szczecinie pana mgr Tadeusza Jarzębaka. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarzy pana Tadeusza Sabata, który wspaniale i wyczerpująco omówił stan polskiego pszczelarstwa, szczególnie po wejściu do Unii Europejskiej oraz pszczelarstwa światowego. Przedstawił ambitne plany, które są do zrealizowania w powiększeniu polskich pasiek, między innymi o zaopatrzeniu w cukier do podkarmiania pszczół oraz lekarstwa. Mówił o promocji polskich miodów i innych produktów pszczelich, które są zaliczane do najlepszych i najzdrowszych na świecie. Poinformował o ciągłych procesach prokuratorsko-sądowych, w których bronił ibroni polskie pszczelarstwo w związku ze sprowadzaniem do Polski „podróbek” miodów z nazwy, a które nie mają nic wspólnego z prawdziwymi miodami naturalnymi. Zaprosił na XXV Ogólnopolskie Dni Pszczelarzy w Sielinku koło Poznania, które odbędą się 14-16 września bieżącego roku. Dyrektor Domu Pszczelarza Polskiego w Kamiannej, pełnomocnik Polskiego Związku Pszczelarzy pan mgr inż. Zbigniew Sudnik opowiadał jaką bohaterską walkę stoczył w obronie tego wspaniałego obiektu, który miał za przysłowiowe grosze dostać się w obce ręce. W wystąpieniach i dyskusjach, które były przesiąknięte patriotyzmem podkreślano, że polskie pszczoły są wyjątkowo łagodne i pracowite, opylając w 80 % pożyteczne rośliny, a tym samym przynosząc ogromny urodzaj, że miód jest nie tylko wspaniałym pokarmem, ale doskonałym lekarstwem, jak i jad pszczeli, który w 90 % zapobiega i leczy choroby reumatyczne. Wydawało się, że duch wielkiego pszczelarza, którego 100-letnią rocznicę śmierci uroczyście obchodziliśmy w zeszłym roku, światowej sławy Ks.dr Jana Dzierżonia wielkiego patrioty Polaka, który podłożył podwaliny pod współczesne światowe pszczelarstwo oraz odkrył nieznane zjawiska z życia pszczół wciąż jest z nami !

Uroczystości zakończyły się zwiedzaniem wspaniałego Ogrodu, ogniskiem, spożywaniem kiełbasek z grilla. Uczestnicy jeszcze długo wymieniali poglądy i dzielili się swoimi doświadczeniami, serdecznie dziękując organizatorom i działaczom za wspaniałą i pożyteczną imprezę.

{gallery}WDP_Przelew07{/gallery}