Inne produkty pszczele

przez | 2 sierpnia, 2009

PYŁEK KWIATOWY I PIERZGA

Pyłek kwiatowy – białko roślinne,bogate źródło makroelementów ,witamin,-aminokwasów i soli mineralnych. Zbierany przez pszczoły z kwiatów do koszyczków na tylnych obnóżach jest magazynowany w komórkach plastrów,mieszany z miodem i śliną. Zakonserwowany i sfermentowany pyłek nazywamy pierzgą która jest głównym pokarmem białkowym pszczół. Pyłek jak i pierzgą zalecana jest przy osłabieniach,wzmożonym wysiłku umysłowym i fizycznym,anemii,schorzeniu prostaty i rekonwalescencji. Pyłek lub pierzgę najlepiej spożywa w mieszaninie z miodem. ( l część pyłku zmielonego lub pierzgi z 5 częściami miodu. Spożywać 2 razy dziennie po 2 łyżeczki. Dzieci połowę tej ilości).

PROPOLIS

Propolis, zwany kitem pszczelim, jest żywiczną, smolistą substancją zbieraną przez pszczoły z pączków i młodych pędów topoli, brzozy, świerku, kasztanowca, sosny i innych drzew oraz roślin zielnych. Pszczoły używają propolisu do uszczelniania gniazda jak również do mumifikacji nieproszonych gości w ulu ( np myszy ).
Propolis posiada właściwości bakteriostatyczne, bakteriobójcze. W starożytnym Egipcie używany m.in. do balsamowania ciała. Bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu, chloroformie, acetonie, nie rozpuszcza się natomiast w wodzie. W sprzedaży jest szereg preparatów robionych na bazie propolisu.

ROZTWÓR PROPOLISOWY 7 %

Dla lecznictwa stosuje się 7% roztwór spirytusowy. Polecany wewnętrznie w stanach zapalnych schorzeniach górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Działa podobnie jak antybiotyki. Stosuje się od 15 do 25 kropli na miód,

MAŚĆ PROPOLISOWA 7 %

Zastosowanie w trudno gojących się ranach, oparzeniach ( ! ), odleżynach, odmrożeniach, niektórych grzybicach i łuszczycach.

CZOPKI PROPOLISOWE

Pomocne przy hemoroidach, stanach zapalnych dróg moczowych, w schorzeniach prostaty.
Stosowanie wg zaleceń producenta.


GLOBULKI PROPOLISOWE 5 %

Polecane w stanach zapalnych pochwy, zapaleniu przydatków, w nadżerkach szyjki macicy. Stosowanie wg zaleceń producenta.

KREM PROPOLISOWY l %

Leczy zewnętrzne stany zapalne skóry twarzy jak trądziki, wysypki, oparzenia słoneczne.Natłuszcza skórę.

 

UWAGA: PRZY STOSOWANIU PRZETWORÓW PROPOLISOWYCH MOGĄ WYSTĄPIĆ UCZULENIA.

NALEŻY WTEDY PRZERWAĆ KURACJE