Zapraszamy do zapoznania się z informacją o warunkach ubiegania się o refundację kosztów poniesionych w ramach realizacji mechanizmu Wsparcie rynku produktów pszczelich zw roku 2010/2011.
WAŻNE
Kalkulator ESU (Europejska Jednostka Wielkości) do pobrania tutaj – kliknij.
Oferty producentów i dystrybutorów do pobrania tutaj – kliknij.
Zapraszamy do zapoznania się z informacją o warunkach ubiegania się o refundację kosztów poniesionych w ramach realizacji mechanizmu Wsparcie rynku produktów pszczelich w roku 2010/2011.
Wsparcie na zakup sprzętu pszczelarskiego
W tym wsparciu mogą brać udział pszczelarze ,którzy posiadają co najmniej 20 rodzin pszczelich na dzień 30.09.2010r. i nie są posiadaczami gospodarstwa , którego wartość ekonomiczna jest równa lub większa niż 4 ESU ( w przypadku pszczelarzy jest to równowartość 93 rodzin pszczelich ).
W przypadku zakupu sprzętu pszczelarskiego faktura ma być wystawiona imiennie na końcowego odbiorcę pomocy (pszczelarza) i zawierać szczegółową specyfikację zakupionego sprzętu. Płatność w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego dokonuje indywidualnie końcowy odbiorca pomocy (pszczelarz).
Każdy pszczelarz biorący udział w tym wsparciu w trakcie jego realizacji będzie zobowiązany do podpisania umowy, w której zobowiąże się do :
- utrzymania sprzętu w należytym stanie technicznym przez 5 lat od zakończenia roku w którym zakupił sprzęt,
- ponoszenia odpowiedzialności materialnej w razie nie dotrzymania tych warunków umownych,
- poddania się kontrolom przeprowadzanym przez ARR,
- oświadczenia ,że pszczelarz spełnia wymogi przyznania pomocy ( musi posiadać co najmniej 20 rodzin i gospodarstwo o wartości ekonomicznej nie przekraczającej 4 ESU ).
Refundacji podlega zakup nowego sprzętu :
- miodarki
- odstojniki
- prasy do wyrobu węzy na własne potrzeby
- stoły do odsklepiania plastrów
- suszarki do suszenia odnóży pyłkowych
- topiarki do wosku
- urządzenia do kremowania miodu
Kosztybędąrefundowane do 60% poniesionych kosztów netto ( bez VAT- u) lecz nie więcej niż kwota określona w umowie, która nie może przekroczyćiloczynu 50zł i posiadanej liczby rodzin pszczelichi nie może być wyższa niż 8000,00 zł.
Prezesi Kół Pszczelarzy proszeni są o zrobienie zestawienia imiennych zamówień na sprzęt pszczelarski z następującymi danymi:
- Imię i nazwisko pszczelarza
- Adres zamieszkania z numerem telefonu
- Numer weterynaryjny pasieki
- Ilość rodzin pszczelich
- Wolna rubryka na przelicznik ESU ( WZP sam przeliczy )
- Wyszczególnić sprzęt z cenami zakupu
- Podać dostawcę lub dostawców , od którego sprzęt zostanie zakupiony
Wsparcie na zakup przyczep ( lawet) do przewozu uli (żadne inne np.: prototypy przyczep (lawet), przyczepy rolnicze, samochody z nadbudowaną przyczepą)
W tym wsparciu mogą brać udział pszczelarze, którzy posiadają co najmniej 50 rodzin pszczelich na dzień 30.09.2010r. i nie są posiadaczami gospodarstwa , którego wartość ekonomiczna jest równa lub większa niż 4 ESU (w przypadku pszczelarzy jest to równowartość 93 rodzin pszczelich).
W przypadku zakupu przyczep (lawet) faktura ma być wystawiona imiennie na końcowego odbiorcę pomocy (pszczelarza) i zawierać szczegółową specyfikację zakupionej lawety. Płatność w formie przelewu bankowego lub przekazu pocztowego dokonuje indywidualnie końcowy odbiorca pomocy (pszczelarz) .
Każdy pszczelarz biorący udział w tym wsparciu w trakcie jego realizacji będzie zobowiązany do podpisania umowy, w której zobowiąże się do :
- utrzymania lawet w należytym stanie technicznym przez 5 lat od zakończenia roku w którym zakupił sprzęt.
- zarejestrowania lawety zgodnie z obowiązującymi przepisami ( Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym Dz.U.05.108.908 z późniejszymi zm.)
- zawarcia umowy ubezpieczenia OC i AC ( przez 5 lat)
- posiadania oryginałów faktur na zakupione lawety
- ponoszenia odpowiedzialności materialnej w razie nie dotrzymania tych warunków umownych
- poddania się kontrolom przeprowadzanym przez ARR
- oświadczenia, że pszczelarz spełnia wymogi przyznania pomocy (musi posiadać co najmniej 50 rodzin i gospodarstwo o wartości ekonomicznej nie przekraczającej wartości ekonomicznej 4 ESU)
Koszty będą refundowane do 60% poniesionych kosztów netto (bez VAT- u) nie więcej niż 8000,00 zł.
Proszę zrobić zestawienie imienne zamówień na lawety z następującymi danymi:
- Imię i nazwisko pszczelarza
- Adres zamieszkania z numerem telefonu
- Numer weterynaryjny pasieki
- Ilość rodzin pszczelich
- Wolna rubryka na przelicznik ESU ( WZP sam przeliczy )
- Wyszczególnić lawety z cenami zakupu
- Podać dostawcę wraz z ofertą handlową , w której muszą być zawarte dane producenta ,ceny i warunki techniczne lawet..
Wsparcie na zakup leków do zwalczania warrozy
Tutaj warunki nie ulegają zmianie, obowiązkiem jest złożenie pisemnego zapotrzebowania na ilość i rodzaj leków w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy .
Koszty poniesione na zakup leków do zwalczania warrozy – będą pokryte 100% poniesionych kosztów netto ( bez VAT-u ) .
Obowiązkowe zgłoszenie do lekarza powiatowego weterynarii zawiadomienie o podejrzeniu wystąpienia warrozy. WZP w roku 2010/2011 nie będzie w imieniu pszczelarzy dokonywał zgłoszeń .
Prezesi Kół Pszczelarzy proszeni są o zrobienie zestawienia imiennych zamówień na leki i z następującymi danymi:
- Imię i nazwisko pszczelarza
- Adres zamieszkania z numerem telefonu
- Numer weterynaryjny pasieki
- Ilość rodzin pszczelich
- Wyszczególnić rodzaj i ilość zamawianego leku
Wsparcie na szkolenia
WZP planuje organizację kursu przygotowawczego do uzyskania kwalifikacji w zawodzie pszczelarz . Kurs jest dotowany w 100 %. Czekamy na imienne zgłoszenia
Wsparcie na zakup pszczół
Tutaj warunki nie ulegają zmianie, obowiązkiem jest złożeniepisemnego zapotrzebowania na ilość i rodzaj matek, pakietów ,odkładóww Wojewódzkim Związku Pszczelarzy .
Koszty poniesione na zakup pszczół – będą pokryte 70% poniesionych kosztów netto ( bez VAT-u ) .
Refundacji podlega zakup matek :
- Nieunasiennionych
- unasiennionych naturalnie
- unasiennionych sztucznie ze sprawdzonym czerwieniem
- pakietów
- odkładów
Pszczelarz w danym sezonie nie może zamówić matek i pakietów pszczelich łącznie więcej, niż 50% liczby posiadanych przez niego rodzin pszczelich.
W przypadku wykrycia, że końcowy odbiorca pomocy nie realizuje zapisów umownych odnośnie utrzymania zakupionego sprzętu pszczelarskiego ,przyczep( lawet) we właściwym stanie technicznym przez okres określony w umowie , podmiot będzie zobowiązany do zwrotu wypłaconej refundacji wraz z odsetkamiustawowymi liczonymi od dnia wypłaty refundacji.
DODATKOWO DO ZAMÓWIEŃ :
Obowiązkowo proszę zrobić zestawienie tak jak w poprzednim roku stanu pszczelarzy na dzień 30 września 2010 r. Zestawienie musi być podpisane przez Prezesa Koła .
Czas złożenia całej dokumentacji upływa 10 listopada 2010 r. .
Link do informacji na stronie ARR