VII edycja Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza

przez | 20 lipca, 2010

W dniu 10 lipca 2010 roku na dziedzińcu Zamki Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyła się VII edycja Wojewódzkich Dni Pszczelarza. Impreza ta była połączona z finałem wojewódzkim X edycji konkursu „Nasze Kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”. Cała impreza była okraszona występami artystycznymi różnych grup taneczno-wokalnych.

 

W dniu 10 lipca 2010 roku na dziedzińcu Zamki Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyła się VII edycja Wojewódzkich Dni Pszczelarza. Impreza ta była połączona z finałem wojewódzkim X edycji konkursu „Nasze Kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”. Cała impreza była okraszona występami artystycznymi różnych grup taneczno-wokalnych.

Na dziedzińcu rozstawiono 14 stoisk należących do Mistrzów Pszczelarskich naszego Związku. Pszczelarze zaoferowali do sprzedaży miody, pyłki, nalewki, wyroby artystyczne z materiałów pochodzenia pszczelego. Na wszystkich stoiskach przygotowano próbki produktów pszczelich do degustacji dla uczestników święta.

Na zaproszenie Związku przyjechała 13 osobowa grupa dzieci z Zespołów AKWARELE i NASTROJE z Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu wraz z opiekunami.
Zespół AKWARELE zorganizował wystawę autorskich prac malarskich tematycznie poświęconych „Pszczole w przyrodzie ”. Prace były wykonane różnymi technikami artystycznymi. Wystawa wzbudzała duże zainteresowanie zwiedzających.
Mali artyści na schodach krużganków dziedzińca zorganizowali pokazy technik malarskich zachęcając wszystkie zwiedzające dzieci do uczestnictwa w malowaniu i podjęciu prób w organizowanych mini konkursach malarskich.
Dzieci mimo upałów dzielnie trwały na posterunku organizatorów zajęć plastycznych, jako jednej z atrakcji święta. Najmłodszym dzieciom pszczelarze z WZP w Szczecinie rozdawali kolorowe baloniki.

Kiermasz miodów został uatrakcyjniony pokazami miodobrania przeprowadzonymi na dwóch stoiskach pszczelarskich. Pokazy zgromadziły wielu gości i spowodowały lawinę dociekliwych pytań na temat pszczół i pszczelarstwa. Uwieńczeniem miodobrania stał się lejący miód pozyskiwany prosto z pełnych plastrów pszczelich trafiając prosto do ust smakoszy „słodkiego złota”.

Z okazji VII Wojewódzkich Dni Pszczelarza na głównej scenie zostały wręczone przez Zarząd Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy wyróżnienia dla zasłużonych i wyróżnionych pszczelarzy naszego Związku.
Najwyższym odznaczeniem Statuetką ks. dr Jana Dzierżona został wyróżniony zasłużony długoletni pszczelarz Romuald Toczak z Koła Pszczelarzy w Gryfinie.
Pozostałe odznaczenia to:

  • 4 Złote Odznaki PZP
  • 16 Srebrnych Odznak PZP
  • 6 Brązowych Odznak PZP

W Sali Ks. Bogusława o godzinie 1415 dr Jerzy Samborski z ramienia Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy wygłosił wykład na temat „Miód Produktem tradycyjnym”.

W godzinach popołudniowych odbył się konkurs „Ciekawostek z życia pszczół” z nagrodami dla dzieci. I chociaż konkurs wymagał od uczestników szerokiej wiedzy na temat pszczelarstwa, to nawet najmłodsi poradzili sobie z pytaniami znakomicie. Komisja konkursu miała problemy z wyróżnieniem najlepszych uczestników dlatego też wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały uhonorowane nagrodami.

Wszyscy pszczelarze – uczestnicy Imprezy, dzielnie mimo wielkich upałów dotrwali do samego końca wspaniałych, pełnych atrakcji uroczystości.

 

{phocagallery view=category|categoryid=9|limitstart=0|limitcount=0}