Goleniów został wyzwolony 7 marca 1945 roku. Pierwszymi osadnikami zostali zdemobilizowani żołnierze Wojska Polskiego w ślad za którymi zaczęli osiedlać się powracający z niewoli i z przymusowych prac.
Pod koniec 1945 roku na tereny ówczesnego powiatu nowogardzkiego, a późniejszego goleniowskiego, zaczęły przychodzić transporty z przesiedlanymi mieszkańcami kresów wschodnich, którzy zagospodarowywali zniszczone w czasie działań wojennych miasta, miasteczka i wsie a w tym i pasieki. Pierwsze większe pasieki, jakie powstawały na terenie dzisiejszego powiatu goleniowskiego, należały do : Czarnowskiej Heleny (zmarłej w wieku 92 lat) posiadała 40 pniową, a później 20 pniową pasiekę, Biernackiego Władysława (22 pniowa pasieka), Szczepańskiego Józefa ( 36 pniowa pasieka ), Szuksty Aliny ( 42 pniowa pasieka ) oraz Sękowskiego Ignacego (30 pniowa pasieka). W miarę konsolidowania się pszczelarzy wytworzyła się chęć utworzenia organizacji pszczelarskiej. W połowie lat 50-tych przystąpiono do tworzenia najpierw Sekcji Pszczelarskiej przy KSR. Próba upaństwowienia pszczelarstwa nie powiodła się, gdyż KSR ponosiło duże straty w prowadzonych pasiekach. Instytucja ta zrezygnowała z prowadzenia pasiek a sprzęt i pszczoły zostały zmarnowane. To, co pozostało, przejęli goleniowscy pszczelarze.
Po utworzeniu w roku 1954 powiatu Goleniów powołano Powiatowy Związek Pszczelarzy do którego należały Koła z Maszewa, Stepnicy, Przybiernowa i samego Goleniowa.
Pierwszym Prezesem PZP został wybrany Kolega Władysław Biernacki, który kierował od połowy lat 50-tych Sekcją Pszczelarską KSR.
Pod kierownictwem ś.p. Władysława Biernackiego organizowano „białe niedziele” ,które polegały
na wyjeżdżaniu w sezonie rzeczoznawców pszczelich na kontrole higieniczno-sanitarne pasiek członków Związku.
Dla ułatwienia lepszej operatywności Prezesa Biernackiego w 1970 roku wysunięto inicjatywę zakupu
dla Związku motoroweru, na który złożyło się, spośród 103 członków, 62 członków w postaci dobrowolnych składek. Do dzisiaj istnieje Pamiątkowa Księga Honorowych Fundatorów Środka Lokomocji dla Powiatowego Kola Pszczelarzy w Goleniowie.
Członkowie Koła stale podnosili swoje kwalifikacje zawodowe. Pierwszy kurs na mistrza pszczelarza odbył się w roku 1976 organizowany przez Akademię Rolniczą w Szczecinie i Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach a Przewodniczącym Państwowej Komisji Egzaminacyjnej był nieodżałowany prof. dr. hab. A. Linde.
Drugi kurs na wykwalifikowanego pszczelarza i mistrza pszczelarza przy dużym zaangażowaniu koi. Rybarskiej został zorganizowany w 1985/86 roku przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach-Filia w Goleniowie przy dużym zaangażowaniu Akademii Rolniczej w Szczecinie. Według zachowanej dokumentacji, u schyłku lat 50-tych, Koło liczyło 95 członków, a w latach 80-tych ilość członków wahała się w granicach 70-120 członków z ogólną ilością 1794 pni pszczelich. W tym czasie największe pasieki posiadali : Franciszek Mojer z Goleniowa – 70 pni, Antoni Słupski z Goleniowa – 65 pni, Czesław Piotrowski z Tarnówka – 90 pni,Wiesław Reginia z Komarowa – 58 pni, Emilia Muc z Klinisk – 62 pnie, Józef Matyjasik ze Szczecina, pasieka w Białuniu -98 pni, ś.p. Bronisław Bełz z Mostów – 45 pni.
Po zlikwidowaniu powiatów ,na terenie gminy Goleniów powstało Gminne Koło Pszczelarzy. Prezesem został ś.p. Józef Szczepański, sekretarzem Koła został ś.p. Franciszek Uciurkiewicz a skarbnikiem został ś.p. Józef Przepiórka. Od 1984 roku Prezesem Koła jest Mieczysław Fajfrowski.
W skład Zarządu Gminnego Koła Pszczelarzy w Goleniowie wchodzą : wiceprezes Jan Papież, Sekretarz Krzysztof Kamiński, Skarbnik Roman Zaborowski oraz Członek Zarządu Czesław Jagieński. Goleniowskie Koło liczy obecnie 19 członków i zrzesza pszczelarzy z miejscowości: Goleniów, Tarnowo gm. Maszewo, Mosty, Tarnowiec, Imno gm. Goleniów.
{gallery}Pasieki/goleniow/kp_goleniow:200:200:0{/gallery} | |
|
|
Warto poświęcić kilka zdań pamięci twórców organizacji pszczelarskiej na terenie powiali! goleniowskiego, wśród których byli:
koi. Władysław Biernacki – człowiek, który był organizatorem wielu przedsięwzięć, choćby wspomniane wcześniej „białe niedziele” których organizacja przyczyniła się do utrzymania zdrowotności rodzin pszczelich w powiecie.
– koi. Helena Czarnowska, która w minionym okresie przez okres trzech kadencji była we władzach Powiatowego Związku Pszczelarzy. Między innymi pełniła funkcję Wiceprezesa Zarządu PZP w Goleniowie. Przybyła na Ziemie Zachodnie w roku 1947 i od pierwszych chwil czynnie uczestniczyła w tworzeniu struktur związkowych pszczelarzy. Była czynnym rzeczoznawcą pszczelarskim. Do końca życia była czynnym członkiem organizacji pszczelarskiej. Zmarła w wieku 92 lat. Odznaczona za swoją działalność związkową Dyplomem i Złotą Odznaką PZP,
– Józef Przepiórka do Związku wstąpił w 1962 roku. Czynny członek Koła. Przez 25 lut pełnił funkcję Skarbnika Koła. Odznaczony Medalem Dzierżona – najwyższym odznaczeniem Polskiego Związku Pszczelarskiego.
Józef Szczepański, wieloletni działacz Koła pszczelarzy od 1960 roku. Wieloletni Prezes Zarządu Koła od roku 1974. Odznaczony odznakami związkowymi i dyplomami.